Kategorie      
Novinky
 Lebka  1 Oz
3 956,96 Kč (158,96 EUR)

Vznik Diamantů

Přidáno: 29.07.2023
|
Hejduk Milan

Diamanty jsou krystalická forma uhlíku a vznikají v přírodě v oblastech s vysokým tlakem a teplotou. Proces jejich vzniku je spojen s geologickými procesy, které se odehrávají hluboko pod zemským povrchem. Existují dvě hlavní teorie, které vysvětlují vznik diamantů:

  1. Teorie zemského pláště: Podle této teorie se diamanty tvoří ve velkých hloubkách (asi 150 až 200 kilometrů) v zemském plášti, který je částí Země mezi pevným jádrem a zemskou kůrou. V těchto oblastech je velmi vysoký tlak a teplota, což umožňuje přeměnu uhlíku na krystalickou strukturu diamantu. Následně jsou diamanty přenášeny na povrch Země pomocí vulkanické činnosti.

  2. Teorie impaktních struktur: Podle této teorie se diamanty mohou tvořit také v důsledku impaktů, tedy nárazů velkých kosmických těles, jako jsou asteroidy nebo komety, na zemský povrch. Při takových nárazech dochází k extrémnímu tlaku a teplotě, což může vést k přeměně uhlíku na diamanty.

Neméně důležitým faktorem pro vznik diamantů je čas. Proces tvorby diamantu vyžaduje obrovské množství času na dosažení dostatečných tlaků a teplot, aby uhlík krystalizoval do diamantové struktury.

Diamanty jsou následně přenášeny na povrch Země buď prostřednictvím sopečných erupcí, kdy vulkány vynesou materiál z hloubky na povrch, nebo prostřednictvím erózních procesů, kdy původní horniny s diamanty jsou odnášeny erozí a diamanty se dostávají na povrch.

Diamanty jsou v současné době těženy na různých místech po celém světě a jsou ceněny pro svou tvrdost, krásu a vzácnost, což je dělá jedním z nejcennějších a nejpopulárnějších drahokamů.

 
 
 

Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2024 © efise.cz